معرفی استارتاپ ضعف خورده Rethink Robotics

admin دسته‌بندی نشده

استارتاپ Rethink Robotics در زمینه ی ساخت ربات های ارزان قیمتی فعالیت می کرد که داخل کارخانه ها به کارگران کمک می کردند و علاوه بر مهارت های برنامه ریزی شده می توانستند احاطه های جدید را با سرعت فوقانی یاد بگیرند. هدف از ساخت ربات ها این وجود که کارهای سخت و خطرناک کارخانه بوسیله آن ها سپرده شود تا انسان ها بتوانند روی انجام کارهای دیگری تمرکز کنند.

Rethink Robotics داخل سال ۲۰۰۸ توسط رادنی بروکز و ان ویتاکر در بوستون ماساچوست بنیان گذاری شد و دو ربات معروف آن ها یعنی باکستر (Baxter) در سال ۲۰۱۲ و نسخه ی کوچک زیرفون آن به نام سایر (Sawyer) داخل سال ۲۰۱۵ بوسیله میدان عرضه شدند. اما این استارتاپ باوجود جذب تنخواه ی ۱۵۰ میلیون دلاری در بازار موفق نبود و در سال ۲۰۱۸ شکست خود را بوسیله طور رسمی اخبار کرد. اسکات اکرت، مدیرعامل استارتاپ ریثینک رباتیک با ارسال یک ایمیل بوسیله Robot Report از بسته شدن شرکت اطلاع داد و نوشت:تأیید می کنم که متأسفانه اخبار منتشرشده صحت دارد و امروز ریثینک رباتیک فعالیت های خویشتن را تعطیل کرد. ما درون این صنعتی پیش گام و نوآور بودیم و ربات هایی را برای شریک شدن با انسان تولید کردیم اما متأسفانه نتوانستیم در میدان قاهر شویم و نیز تلاش می کنیم برای همکارانمان محل حکم جدیدی پیدا کنیم.

استارتاپ ریثینک رباتیک یکی از پیش گامان صنعت کوبات ها (ربات های همکار) حیات که داخل همین زمینه دو ربات باکستر و سایر را به بازار نمایش کرد. ربات باکستر دو بازو و ربات سایر یک بازو داشت و استیل پر حرارت بود، هر دو ربات با صورت های انیمیشنی، قامت ی قرمز رنگ و سهولت تو دستور کار ریزی طراحی شده بودند.

بعد از ضعف این استارتاپ، یک همکاری آلمانی به معروفیت HAHN تمام اختراعات و پنج پلتفرم نرم افزاری آن ها را خریداری کرد. همدستی HAHN فن شناسی Rethink را با مهندسی آلمانی ترکیب کرده و ربات سایر را به عنوان یکی از محصولات در وب سایت خود معرفی کردن کرده ولی شرایط ربات باکستر هنوز مشخص نیست.

در ادامه به معرفی بیشتر دو ربات باکستر و سایر می پردازیم و پس ازآن دلایل ضعف استارتاپ را مطالعه می کنیم.

معرفی کردن استارتاپ ریثینک رباتیک

ریثینک رباتیک در صنعت ربات های همکار یا کوبات فعال بود و رقبای زیادی داشت اما پلتفرم درنگ افزاری این شرکت به اشتهار Intera باعث شده وجود ربات ها کثرت آسان آموزش ببیند و سریعا در صنعت تثبیت پیدا کنند. نرم ادوات نقش مهمی در هوش ربات های همکار دارد و نرم افزار Intera طوری نقشه کشی شده بود که مشکل کارخانه داران را حل بطی ء. پلتفرم کند افزاری Intera امکانی را فراهم کرده بود که ربات می توانست بوسیله سادگی و با تکان اعطا کردن بازو و نشان دادن حرکات آموزش ببیند.

Intera دارای بهینه تجربه ی کاربری در صنعت رباتیک است و سرعت استقرار ربات ها تو هوا کارخانه را متحول کرده است. هر شخصی (تیمار جاهل برنامه نویس ها و هم مهندسان اتوماسیون) می تواند بوسیله راحتی بوسیله دستیار این یواش اسباب ربات را آموزش دهد. یواش اسباب Intera درون حال توسعه است و نسخه های آینده ی آن با گذشت زمان بهبود پیدا خواهند کرد.ربات باکستر

باکستر یک ربات صنعتی بود که دو ران و یک صورت انیمیشنی داشت. این ربات برای انجام کارهای سهل ی صنعتی مانند بارگیری، تخلیه، مرتب سازی و کنترل کردن مواد نخستین استفاده می شد. بروکز اطلاع دادن کرده وجود که این ربات برای ارتکاب وظیفه درون خط تولید مدل سازی شده و بخاطر مشارکت های تولیدی کوچک و متوسط استفاده دارد.

باکستر یک صفحه ی انیمیشنی به جای رخ داشت که حالت آن باتوجه بوسیله شرایط فعلی ربات تغییر می کرد. برضد سایر ربات ها که با عوض شدن محیط اطرافشان دنج می شوند یا کاری را به اشتباه عمل می دهند، سنسورهایی که روی سر این ربات انتصاب شده بود، کمک می کرد تا انسان اطرافش را احساس کرده و با محیط مطابقت بی پرده کند.

بوسیله عنوان مثال زمانی که ابزاری از دست ربات مختار می شود، عاری بود آن نمی تواند بوسیله کار خود امتداد دهد؛ بااین حال متوقف نمی شود و لول های بی ثمر خویشتن را ادامه می دهد ولی باکستر طوری مدل سازی شده بود که در این طور شرایطی امر خویشتن را متوقف می کرد. باکستر ازطریق سیستم عامل ربات متنبازی اجرا می شد که روی یک کامپیوتر شخصی عادی گمارش شده و درون سینه ی ربات قرار داشت. باکستر نیز می توانست روی یک پایه ی چرخ دار نصب شده و بوسیله راحتی حرکت کند. همچنین روی دست های او سنسورهایی تعبیه شده بود که کمک می کرد توجه بیشتری بوسیله جزئیات داشته باشد.

نحوه ی آموزش ربات های قدیمی به این شکل حیات که برای اجرا کارگر پروگرام ریزی می شدند تا دستورها مشخصی را ادا کنند ولی نحوه ی آموزش باکستر متفاوت بود. باکستر می توانست با حرکت اعطا کردن دست ها بخاطر انجام کار برنامه ریزی شود، سپس کامپیوتر حرکات انجام شده را بایگانی می کرد و می توانست دوباره آن ها را تکرار کند. نیز دکمه ها و کنترل های زیادی روی بازوی باکستر طراحی شده بود که معیار دقت و کارایی را افزایش می داد.

اگرچه اغلب ربات های قدیمی صنعت به زمانه ها پروگرام نویسی توسط توسعه دهندگان احتیاج دارند اما پروگرام ریزی باکتسر تنها داخل قدر چند دقیقه و توسط یک فرید غیر فنی قابل انجام بود. بسیاری از دانشگاه ها از باکستر بوسیله نشانی اندکی از پرگیر ی رباتیک، مهندسی مکانیک و علوم کامپیوتر استفاده می کردند و دانشجویان به کمک آن یاد می گرفتند که چگونه از تکنولوژی فعلی بخاطر ساخت ابزارهای علمی در دنیای واقعی کاربرد کنند. باکستر مزایای زیادی نسبت به ربات های قدیمی و سنتی داشت و نیازی نبود داخل یک قفس جداگانه نگه داری شود. این ربات امنیت فوقانی داشت و به راحتی کنار سایر دانشجویان کار می کرد؛ بدون اینکه نگرانی بابت بروز حادثه بود داشته باشد.

ایمن وجود داشتن ربات باکستر باعث شده وجود کاربردهای تجاری زیادی داشه باشد. بسیاری از محققان از باکستر برای کمک بوسیله کارگران ابولا در غرب آفریقا استفاده می کردند تا کار بزرگ ابتلای کارگران به این بیماری را کاهش دهند.ربات سایر

همان طور که پیش تر گفته شد، شرکت HAHN پس ازآن از خریدن اختراعات استارتاپ ریثینک رباتیک، ربات سایر را به عنوان یکی از محصولات تو سایت خود معرفی کرده است. سایر یک ربات همکار است و کارهایی را انجام می دهد که پیش از این توسط ربات های قدیمی صنعتی نمی توانست انجام شود. سایر اتوماسیون تک نیاز و کاربردی کارخانه داران را مجهز می درنگ و داخل حقیقت حال انعطاف پذیر و ایمن است و قیمت نواخت دارد.

منصب ی آزادی بازوی ربات سایر هفت درجه است، تو فضای کوزه تا ۱۲۶۰ میلی متر فتنه می دهد و تو فضایی کار می کند که برای انسان نقشه کشی شده است. استعداد های سنجش نیروی ربات به او دستیار می بطی ء تا پس ازآن از مقدمه شدن کار، تصمیمات مقایسه ای بگیرد و با ایمنی ارتفاع کنار انسان ها فرمان کند.

درنهایت فن شناسی پیشرفته و پیش گام بودن ریثینک رباتیک در صنعتی کوبات برای موفقیت استارتاپ کافی نبود و این استارتاپ انقراض خورد. ضعف آن ها گیاه بزرگی برای فعالان این صنعت بوسیله همراه داشت اما قرائت کردن لغزش هایی که داشته اند به موفقیت سایر استارتاپ های کوشا در این صنعت کمک خواهد کرد.بررسی دلایل عدم موفقیت استارتاپ ریثینک رباتیک

ربات باکستر در اواخر سال ۲۰۱۲ در رسانه ها معرفی شد. بروکز درون یک پروگرام ی ۶۰ دقیقه ای تو نیویورک تایمز به عنوان سلبریتی دنیای ربات ها در این برنامه درگاه داشت و درون تک نحوه ی حکم ربات باکستر درکنار انسان ها و متحول کردن فقره در کارخانه ها صحبت کرد. بعد از این پروگرام مدیرعامل شرکت های تولیدی از باکستر استقبال کردند و استارتاپ ریثینک رباتیک تنها درون عرض چند ماه و عاری فروش تا اینکه یک ربات مسکوک ۶۲ میلیون دلار سرمایه جذب کرد.

در آن زمان، استفاده از ربات ها خطرناک بود اما ریثینک رباتیک توانست نظر کارخانه داران را تبدیل دهد و همه فکر می کردند باکستر سرنوشتی مانند آیفون درون دنیای اتوماسیون یا خودکارسازی داشته باشد. استارتاپ تکنولوژی ساخت ربات های پیشرفته را داشت و مردم همچنین از مفهوم همدستی آدم و ربات استقبال کرده بودند، پس چه چیزی باعث شکست استارتاپ شد؟

محرک کشسان سری منجربه ضعف عملیاتی شدریثینک با مصرف از محرک های کشسان سری، دقت و تکرارپذیری را فدای حمایت کرد

بخاطر هردو ربات بلکستر و سایر از محرک های کشسان سری تو مفاصل استفاده شده بود و ریثینک مجوز این فناوری را از دانشگاه MIT پژمان بود. داخل محرک های معمولی یک اتومبیل با هدایت یک جعبه دنده مفصل را در بازوی ربات لول می دهد. اما در معرفی کردن ربات باکستر گفته شد که موتور و جعبه دنده، فنری را هدایت می کنند و درنهایت فنر باعث حرکت بازوی ربات می شود و محرک را کشسان می کند. تحلیل گران معتقدند این موضوع باعث شد ربات های باکستر و سایر دقت پایین تازگی نسبت به سایر ربات های صنعتی داشته باشند.

محرک های کشسان سری باعث تکثیر انعطاف مفاصل ربات می شوند و حمایت را اضافه می دهد ولی نمونه مداقه را کاهش می دهد و تأثیر بدی روی عملکرد می گذارد. ایلیان بنو، جستجوگر پروگرام ی تحقیقاتی مداقه رباتیک کانادا می گوید:کنترل یک بازوی انعطاف پذیر مخصوصا هنگام تکاپو برای بوسیله حداقل رساندن زمان چرخه بیش سخت است. بنابراین ریثینک تلاش بسیاری اضافی انجام عدل تا مشکل سخت افزاری را ازطریق یواش وسایل حل نرم.

ریثینک روی محرک های کشسان سری تمرکز کرده بود؛ زیرا خاطر می کرد ایمنی کلید موفقیت دشت در بازار است. اگرچه کنف بخاطر هر دو ربات باکستر و سایر مهم بود اما ربات ها باید درون منصب ی مطلع عملکرد دهش ارئه می دادند.

ربات های صنعت معمولا طوری نقشه کشی شده اند که کارها را باسرعت و با ارتکاب حرکات تکراری پیش می برند و این باعث می شود که کارکردن انسان ها پهلو این ربات ها ایمن نباشد. اما روی دست ها و بازوهای باکستر سنسورهایی تعبیه شده وجود که اجازه می قسط با فضا حوالی مطابقت پیدا کند. سنسورهای اضافی و دوربین هایی که روی دست باکستر تعبیه شده بود، باعث می شد او توجه بیشتری به جزئیات پیرامون خود داشته باشد و قدرت خود را پیش از برخورد کاهش دهد و به طور کلی ربات ایمنی بود.

اغلب ربات های صنعتی مکانیزمی با کیفیت بیش ارتفاع دارند ولی استفاده از محرک های کشسان سری در ربات های استارتاپ ریثینک باعث شد این ربات های صدای بدی داشته باشند. تصور کنید رباتی را داخل یک آزمایشگاه به کار گرفته اید اما صدای مکانیزم درمانده آن باعث می شود همه فرض کنند که این ربات عملکرد خوبی ندارد.

دمویی که از عملکرد ربات ها تدارک شده و به مشتری ها نشان داده شده بود، ثابت کرد که باکستر عملکرد باریک بین و مهربانی ندارد. مشتری ها بعد از تماشای دمو دیگر دلبستگی ای به خرید باکستر نداشتند زیرا نیازهای آن ها را برطرف نمی کرد. بااین حال خریدار ها پیش از ارائه ی باکستر به بازار قرارداد صحه کرده بودند و تخیل می کردند این مشکل در میوه نهایی برطرف شود اما این اتفاق نیفتاد.

برطرف نکردن نیازهای خریدار

تعداد نکته سنج ربات هایی که ریثینک فروخته هنوز به نعوظ دقیق معین نیست اما طبق گزارش Robot Report، این مشارکت تا انتها شهریورماه سال ۲۰۱۵ حدود هزار خرید در آمریکا داشته و اغلب خریدها از لفظ دانشگاه ها رخساره خمود است.

البته ریثینک در صنعتی رباتیک تنها نبود و شرکت هایی شبیه UR نیز در بازار کوبات ها فعالیت می کردند. UR در سال ۲۰۰۵ زمینه گذاری شده و تا سال ۲۰۱۵ حدود ۸هزار ربات همکار یا کوبات به بیع رسانده بود. ربات های UR مطابق نیازهای میدان طراحی شده بودند و غبطه مشتری ها را برآورده می کردند و ریثینک در این مورد خسته بود. بااینکه آدم استقبال خوبی از ربات باکستر داشتند اما مکانیزم حرکتی آن نتوانست نیازهای بازار رباتیک را برآورده کند.

ربات های ریثینک بخاطر محلول یک دشوار اختصاص ساخته نشده بودند و باکستر یک ربات تو دنیای رباتیک بود، نه ابزاری بخاطر فرمان. ربات سایر باوجود شباهت با باکستر صبر بود عملکرد متفاوتی داشته باشد. گفته شده بود که ربات سایر تکنولوژی بهتری بخاطر کنترل حرکت و بینایی سامان داشت و همچنین با یک بازو طراحی شده بود؛ یعنی نسبت به باکستر کوچک مرطوب و استیل پر حرارت بود اما به نقل از فدایی گزارشگران، ریثینک تغییر خاصی در تکنولوژی ساخت آن نداده و تنها ابعاد آن را کوچک زیرفون کرده بود. درواقع سایر همچنین مشابه باکستر عملکرد مهر نداشت و کیفیت آن پایین بود.باکستر در دنیای آموزشی بااعتبار شد

اگرچه باکستر از سوی استعمال کنندگان صنعتی مورد استقبال قرار نگرفت اما به محصول ایده آلی برای دانشگاه ها تبدیل شد. باکستر ربات مناسبی برای آموزش برنامه نویسی روی ربات ها بوسیله دانشجویان بود و بوسیله یک پلتفرم مشترک برای رسیدگی در آزمایشگاه های تحقیقاتی تبدیل شد. برخی استادان هر هفته از ربات های باکستر و سایر برای آموزش رباتیک به ۱۵۰ دانشجوی خویشتن استفاده می کردند و بابت اتفاقی که برای این استارتاپ افتاد، بسیار ناراحت بودند.

ریثینک محصولی نوآورانه بوسیله راسته عرضه کرده بود و دانشگاه ها و مدارس شعار خوبی برای باکستر بودند. شاید اگر ربات سایر بوسیله نشانی ابتدایی ثمر این استارتاپ معرفی می شد، همه چیز خوب پیش می رفت.

سلامت بازار کوبات

با انقراض خوردن استارتاپ ریثینک، این ذهنیت خلق شده بود که راسته ربات های همکار میدان موفقی نیست؛ درصورتی که این موضوع کاملا برعکس است. کارخانه های کوچک و متوسط تشنه ی استفاده از کوبات ها برای تولید محصولات خود هستند. استارتاپ ریثینک نتوانست تو این بازار قاهر شود اما این بوسیله معنای حاضر بودن توفیق سایر شرکت های کوبات نیست. درحال حاضر کوبات ها تنها سه درصد از سهم فروش کل ربات ها را شامل می شوند ولی پیش دماغ شده است این نما تا سال ۲۰۲۵ به ۳۴ درصد رسا و صنعت رباتیک به نرخ ۱۳ میلیارد دلار برسد.

اکنون شرکت های اضافی تو صنعتی کوبات فعالیت می کنند و تعداد آن ها روبه اضافه است. شرکت UR تابه حال ۲۵ هزاره کوبات به فروش رسانده است و عزم دارد ۶۰ درصد تسهیم بازار را از آن خویشتن نرم. رقبای چینی و تایوانی همچنین بوسیله تازگی بوسیله این صنعت پیوسته اند و مشغول فعالیت هستند.

کوبات ها بوسیله عنوان راه محلول خوبی برای کمک به نیروی فقره انسانی و اتوماسیون معرفی شده اند. حضور رقبای جدید در صنعت کوبات به این معنا است که داخل آینده، استارتاپ های بیشتری به سرنوشت استارتاپ ریثینک محکوم می شوند و انقراض می خورند؛ اما صنعت رباتیک با سرعت بیشتری صعود خواهد کرد.

استارتاپ ریثینک علامت عدل مردم تا چه اندازه بوسیله صنعت رباتیک علاقه مند هستند و تقاضای میدان روزبه روز بیشتر می شود. اگرچه این استارتاپ راسته را صرفنظر کرد اما شرکت هایی از بکلی جهان تو حال ورود به بازار رباتیک هستند و باهم اتحاد کردن هایی با معادل ی کوچک و متوسط، خریدار های نیکوکاری برای محصولات آن ها خواهند حیات.بیشتر بخوانید:ماهی رباتیکی که از باتری مایع کارمایه می گیردویدیوی طنزی که باعث مطرح شدن سوال های اخلاقی شد؛ آیا باید برای ربات ها بی آرامی بیرونی سوزاند؟هوش بدلی فوق پیشرفته؛ تهدیدی بزرگ برای آینده بشرتانک ۴۹۹ دلاری DJI با هدف آموزش دستور کار نویسی بوسیله کودکان معرفی شدچه تسلط هایی در دنیای اتوماتیک آینده کاربرد خواهند داشت؟

شاید دوست داشته باشید:

معرفی کتاب «تجارت بحران است» پی ال ریس و جک تروت

«بازرگانی نزاع است» کتابی است که دنیای تجارت و کسب وکار را برای قدیم تغییر عدالت. در سال ۱۹۸۶، این […]

ایران ادز و دیده تفاهم نامه انبازی امضا کردند

پلتفرم ایران ادز که تا به حال بیشتر به عنوان رسانه ی تخصصی صنعت تبلیغات ایران شناخته می شد، بوسیله […]

داستان ماهی اسودگی ای که مایکروسافت بخاطر یکی از مدیران اپل فرستاد

ASGاسکاتAROOOON فورستال مدت ها قبل بوسیله عنوان محکم مقام سیستم عامل iOS درون اپل فعالیت می کرد. در سال ۱۹۹۷، […]