چرا خفاش ها منشا مصیبت های زیادی هستند؟

admin دسته‌بندی نشده

نادانسته های زیادی درمورد آغاز همگی گیری کووید ۱۹ وجود دارد، اما این احتمال وجود دارد که ویروس کرونای جدید از شبکور ها منشا گرفته باشد و سپس ازطریق حیوان دیگری به انسان ها رسا باشد.

کووید ۱۹ اولین بیماری زدودن که ما با آن رو به رو شده ایم و از این پستانداران کوچک پروازکننده منشا محزون است. ویروس های کرونای شناخته شده ی دیگری که موجب بیماری شدید در آدم می شوند متشابه ویروس های عامل سارس و سندرم تنفسی خاومیانه (مرس) همچنین به خفاش ها مربوط می شوند.

نتایج مطالعه ای که درون ماه آوریل منتشر شد، علامت می دهد که خفاش ها و خانواده ی ویروس های کرونا میلیون ها سال است که با اندوه درحال تکامل هستند. بااین حال، نادر است که گونه های متنوع خفاش ویروس های کرونا را بوسیله یکدیگر نقل مکان کنند. شبکور ها میزبان های طبیعی پاتوژن های شناخته شده ای مانند ویروس های ابولا و نیپا نیز هستند.

دانشمندان دریافته اند که به نظر می رسد خفاش ها درمقایسه با حیوانات دیگر، پناهگاه ویروس های زیادی باشند که می توانند انسان ها را آلوده کنند. اما چه چیزی موجب می شود شبکور ها ویروس های یدکی را با خود حمل کنند؟ پژوهشگران چند توضیح احتمالی را پیدا کرده اند، اگرچه هیچکدام از آن ها به این معنا نیست که ما باید با ترس از خفاش ها زندگی کنیم یا آن ها را به خیال عالمگیر کووید ۱۹ نکوهش کنیم. فقط همین که شبکور ها پناهگاه ویروس هایی هستند که می توانند آدم ها را آلوده کنند، به این معنا ازاله که آن ها وقتی هر شب تو حومه های شهر بوسیله پرواز درمی آیند، بیماری را منتشر می کنند.

بروس پترسون، موزه دار پاره پستانداران در ملکی ی تاریخ طبیعی شیکاگو می گوید خفاش ها دارای انفراد های منحصربه فردی هستند که ممکن است بوسیله آن ها این امکان را بدهد که میزبان ویروس های فراوانی باشند. این پستانداران، بسیار مدنی بوده و بیشتر زمان خویشتن را تو کنار هم سپری می کنند. داخل طول تابستان، بزرگ ترین کلنی شبکور جهان روانه یغار براکن درون تگزاس می شود و داخل این مکان، بیش از ۱۵ میلیون خفاش دم آزاد مکزیکی گرد بی قراری می آیند. توله های متولدشده تو این غار می توانند به تراکم ۵۰۰ خفاش در هر فوت مربع نیز برسند. پترسون می گوید:همگی ی ما درمورد فاصله گیری اجتماعی و تاثیرات آن روی شکستن زنجیره ی واگذاری ویروس آگاه هستیم. خوب، وقتی که کل بیولوژی محتوی ازدحام و مراقبت از یکدیگر در این گروه های اجتماعی بسیار نزدیک باشد، چنین چیزی دشوار می شود. طولی نمی کشد که هر پاتوژن یا انگلی می تواند راه خویشتن را به کچل انباشتگی پیدا درنگ.

پترسون می گوید بوسیله سبب این قانون ی زندگی گروهی، خفاش ها طی تکامل دارای سیستم ایمنی قدرتمندی شده اند. این دفاع زورمند به آن ها این امکان را می دهد که عاری اینکه مریض شوند، ویروس ها را حمل کنند خواه حداقل بتوانند دربرابر بلای ناگهانی های کشنده ای مانند هاری متجاوز از دیگر پستانداران ایستادگی کنند. او می گوید:شبکور ها می توانند هاری را از خویشتن دور نگه دارند و درواقع برای مدتی با آن عمر کنند، درحالی که انسانی که دستخوش هاری می شود، سریعا و هنگام مدت زمان کوتاهی از پا درمی آید.

این حفاظت طبیعی فقط زمانی که خفاش ها در زمستان برای صرفه جویی در انرژی به رویا زمستانی فرو می روند، کاهش می یابد. این حکم تا حدودی توضیح می دهد که چرا این پستانداران کوچک دربرابر قارچ عامل سندرم بینی سفید یعنی همان بیماری که جوامع شبکور داخل آمریکای شمالی را حین خواب زمستانی به نیستی کشیده است، حساس هستند.

شبکور علاوه کنار داشتن سیستم ایمنی زبر العاده، تنها پستاندارانی هستند که غلبه پرواز دارند. برخی از سازگاری هایی که در شبکور ها برای کمک به ماندن در هوا تکامل یافته است، می تواند آن ها را دربرابر ویروس ها نیز مقاوم کند. پترسون می گوید:مقاله های مرتبط:ویروس کرونا متاخر احتمالا از خفاش ها منشا پژمان استخفاش های استرالیا داخل معرض خطر قاتلی خاموشتلاش پژوهشگران برای رهایی شبکور ها داخل آمریکای شمالیپرواز یکی از گران ترین روش ها بخاطر حرکت است؛ این نوع فعالیت نسبت به شناوری یا راه روبیدن یا دویدن بیش انرژی برتر است. شبکور ها برای ماندن در فضا و پرواز تمام واقعا باید تلاش کنند.

از آن مکان که خفاش ها انرژی اضافی برای تصعید استفاده می کنند، دارای بها متابولیسم بالایی هستند. وقتی حیوانات غذا را متابولیزه کرده و آن را بوسیله انرژی دگرگونی می کنند، براثر این فرایند محصولات فرعی به نام بنیادی های آزاد تولید می شود که بخاطر DNA مضر است. پترسون می گوید حیوانات ازجمله آدم ها راه هایی برای پیشگیری یا نوسازی آسیب وارده بوسیله DNAدارند و به نظر می رسد که این توان ها مخصوصا داخل خفاش ها برای دستیار به سازگاری با متابولیسم شدید، از کارآمدی بالاتری برخوردار باشد.

وقتی ویروس ها حیوانی را آلوده می کنند، بوسیله سلول ها حمله کرده و سلول را مجبور می کنند که به جای اضافه مواد ژنتیکی خود، ویروس های بیشتری بسازد. ولی ممکن است توانایی ویروس ها تو ربودن وسیله های سلولی شبکور ها بوسیله اندازه ای نباشد که در دیگر پستانداران دیده می شود، از طرف خفاش ها مکانیسم های ویرایش و ترمیم DNA فوق العاده ای دارند. پترسون می گوید: «همین ویژگی بوسیله ماندگاری واقعا استثنایی خفاش ها تعبیر می شود.» پترسون می گوید خفاش قهوه ای کوچکی که در اتاق زیر شیروانی شما زندگی می کند، مقدور است ۳۰ سال یا بیشتر زندگی کند، درحالی که موش های خانگی که پستاندارانی با اندازه ی مشابه هستند، فقط دو سه سال عمر می کنند.

همچنین مقدور است پرواز کردن بخاطر شبکور ها فعالیتی باشد که براثر آن بدن آن ها بوسیله معادل ی کافی گرم شود تا بتوانند هنگام پرواز با ویروس ها مبارزه کند. این به نوعی شبیه همان روشی است که تب بوسیله مبارزه با عفونت کمک می کند. همه ی این عوامل تو خیساندن با حزن (رفتار اجتماعی فوق العاده، سازگاری هایی برای داشتن متابولیسم ارتفاع و سیستم امان ممتاز) وضعیت مناسبی را برای امان اعطا کردن و انتقال بلای ناگهانی ها مهیا می کند. پترسون می گوید:فردی هایی که ویژه خفاش ها بوده و مانع از ضیق ویروس ها به خشکی امدن سیستم های بدن آن ها شود، نیز موجب می شود که ویروس ها نسبت به دیگر قسمت قسمت کردن ها تو سیستم های بدن آن ها به مدت بیشتری بمانند و این امر موجب افزایش ظن ویروس به دیگران می شود.

خفاش ها بسیار اجتماعی هستند، دارای متابولیسم استحکام شده و جهیز ایمنی ممتازی هستند. این ویژگی ها در ترکیب با هم، موضع ایده آلی برای پناه اعطا کردن بیماری ها درون بدن و ارجاع آن به سایرین فراهم می کند

ناردوس مولنتز، فنی اکولوژی ویروس ها در دانشگاه گلاسکو می گوید:نمره یک ویروس در یک سبع ویژه تنها شواهدی را مبنی بر این مساله عرضه می دهد که این ویروس می تواند آن اسلوب ی خاص را آلوده یواش. این مساله به نعوظ مستقیم حاکی از آن تراشیدن که گونه ی مورد نظر واقعا ویروس را به انسان نقل مکان می نرم.

 درحقیقت، تیم مولنتز قبض که ازنظر ارجاع بیماری های عفونی به انسان، خفاش ها مد ترین حیوانات نیستند. راه های دیگری نیز بود دارند که حدس انتقال بیماری از آن ها بوسیله انسان ها بوسیله همین قطع است.

مولنتز و همکارش دانیل استریکر که او نیز در دانشگاه گلاسکو است، اخیرا موجودی داده ای ایجاد کرده اند که متشکل از ویروس هایی است که تو پستانداران و پرندگان یافت می شود. آن ها دریافتند که گروه های حیوانات نزدیک به هم که تو قسمت قسمت کردن خود رویه های بسیاری اضافی دارند، درمقایسه با گروه هایی از حیوانات که گونه های کمتری دارند، دارای ویروس های عفونی کننده ی انسان بیشتری هستند. به عبارت دیگر: گونه های متجاوز مختلفی از خفاش ها وجود دارد، بنابراین جای تعجب نیست که ما تو خفاش ها ویروس های زُئونوز (مشترک بین آدم و حیوان) زیادی را کشف کرده ایم. پژوهشگران نتایج تجسس ی خویشتن را در ۲۸ آوریل داخل مجله ی PNAS گزارش کردند. مولنتز گفت:تعداد ویروس های زئونوز که از خفاش ها منشا گرفته اند، قطعا زیاد است اما این درمورد دسته های دیگر حیوانات که غنی از رویه هستند، شبیه جوندگان نیز صادق است. چیزی که داده های ما نشان می دهد این است که شبکور ها به عنوان یک گروه، نسبت به دیگر گروه های پستاندارانِ دارای اندازه ی مشابه، ویروس های بیشتری منتقل نمی کنند و احتمال انتقال ویروس بوسیله انسان ها در آن ها نسبت به دیگر گروه ها بیشتر نیست.

مولنتز افزود بسیاری از اسلوب های شبکور درمعرض خطر انقراض صبر داشته و به ندرت در تماس با آدم ها قرار می گیرند. درحقیقت، شماری از بیماری هایی که در خفاش یافت شده اند، معمولا به وسیله ی حیوانات دیگر به مردم ها رسیده اند. حدس گرفتن هاری از یک راسو یا راکون نسبت بوسیله گرفتن آن از یک خفاش بیشتر است. مرس اغلب به وسیله ی شتر یک کوهانه منتقل می شود و ویروس سارس تو سال ۲۰۰۳ احتمالا به دستگاه ی گربه های زباد بنده منتقل شد.

بخاطر پیشگیری از همگی گیری های جهانی آینده، ضروری است که بدانیم چه ویروس هایی در حیوانات وحشی تو سوگ بوده و ممکن است انسان ها را آلوده درنگ. این فقره به معنای بازرسی به خشکی امدن حیواناتی مانند خفاش ها است که می توانند نقشی در انتقال مصیبت به مردم داشته باشند. پترسون می گوید هنوز دانش اضافی درمورد این قسمت قسمت کردن متنوع از حیوانات نداریم. او و همکارانش اخیرا در نامه ی ZooKeys خبر کشف چهار گونه ی جدید از خفاش های دماغ برگی را منتشر کردند که خویشاوندی خلط با قوم ی خفاش های نعل اسبی دارند. شبکور های نعل اسبی همان گروهی هستند که ویروس کرونای جدید ممکن است از آن ها منشا گرفته باشد.

با حیات این واقعیت که خفاش ها حامل بلای ناگهانی بوده و آن را منتشر می کند، آن ها هنوز هم از اعضای مهم اکوسیستم ها هستند و بودن آن ها برای ما از نبودن آن متجاوز بهتر است. شبکور ها اغلب تک توجه ما قرار نمی گیرند زیرا هنگام شب به فعالیت مبتلا می شوند و روش های متنوع آن متجاوز مانند هم به دیدن می رسند. پترسون می گوید:آن ها متلون نیستند و آواز تزیین ندارند که بتوانیم به آن شنوایی بدهیم و به گونه ای که پرندگان را می شناسیم، آن ها را نیز بشناسیم. ۲۵ درصد از گونه های خفاش که ما امروز می شناسیم، ۱۵ سال پیش تخیل می شد که چیز دیگری باشند؛ این رقمی تکان دهنده است.

اعضای یک گونه شبکور تازه کشف شده (Hipposideros) درحال پرواز از معدن طلای متروکه ای در مغرب کنیا

اگرچه چیزی که ما می دانیم، این است که شبکور ها اعضای متجاوز ارزشمندی برای جوامع اکولوژیکی خود هستند. آن ها حشراتی را می بلعند که تو غیر این رخساره به محصولات کشاورزی هجوم خواهند آورد. برآورد شده است که شبکور ها فقط در آمریکا هفتگی موجب ۳/۷ میلیارد دلار نفع جویی در خدمات کنترل آفات شوند. اشتهای جدی آن ها نیز موجب کنترل حشراتی می شود که ویروس هایی شبیه ویروس نیل غربی را منتقل می کنند.

خفاش هایی که از انگبین گیاهان تغذیه می کنند، به گرده افشانی گیاهان معاون می کنند. در آفریقا، درختان بائوباب عمدتا بوسیله وسیله ی خفاش های علیه خوار گرده افشانی می شوند. داخل جنگل های گرمسیری، خفاش ها با دفع بذر میوه هایی که از آن تغذیه کرده اند، نفس پرواز، به روئیدن گیاهان جدید کمک می کنند. پترسون می گوید:همه ی این موارد، نقش های اکولوژیکی مهمی هستند و ما نمی توانیم به خاطر تپش ها و نگرانی های خود درمورد ویروس های مرتبط با خفاش ها، از آن ها چشم پوشی کنیم. شبکور ها به حد کافی براثر از دست دادن زیستگاه، تغییرات اقلیمی، بیماری هایی همانند سندرم دماغ سفید و تجارت گوشت با ترساندن مواجه شده اند. آن ها در حال مجهز بوسیله تامل فعالیت های انسانی درحال فروپاشی هستند و ما باید تمام تلاش خود را بکنیم تا اطمینان حاصل کنیم که آن ها را بیش از این با فعالیت های خود ذیل خطر راحتی نمی دهیم.زومیت را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:اینستاگرام توییتر یوتیوب تلگرامبیشتر بخوانید:دسترسی به ترلو برای کاربران ایرانی قطع شداپل جزئیات فاز اول قوطی تأمین سرمایه ساختمان خود را منتشر کردتراشه های آلدرلیک اینتل مبتنی پهلو مدل سازی big.LITTLE خواهند بودبخش ویدیو و تبلیغات ویدیویی بازار چه خدماتی به کاربران و کسب وکارها عرضه می کند؟عبارت های مناقشه برانگیز مانند Blacklist در کرنل لینوکس تحول می کنند

شاید دوست داشته باشید:

پس از حذف کوکی از کروم، چه آینده ای در انتظار دنیای وب است؟

گوگل کروم تا دو سال آینده کوکی های متفرقه خواه بوسیله اصطلاح «کوکی های شخص ثالث» (third-party cookies) را به […]

با مؤلفه های مهم ارزش گذاری علیه آشنا شوید

وقتی مشتریان رخت یا سرویس را ازلحاظ ارج یا مقدار بررسی کنند، درواقع ارج درک شده از آن را با […]

چگونه مهارت اندیشه انتقادی را تو تیم خود ترقی دهیم؟

تفکر انتقادی تو صدر مهم ترین و پرتقاضاترین مهارت ها بخاطر متقاضیان شغلی قرار دارد. با چنین فرضیه ای احتمالا […]